Zpět

Prachovské skály

Přidáno 1. 7. 2020
Ilustrační foto

Zvu Vás do nejkrásnější oblasti Českého ráje, do skalního pískovcového města. 

Oblast přírodní rezervace s unikátním uskupením rozmanitých skalních útvarů rozléhající se 6km severozápadně od Jičína, nabízí dva procházkové okruhy:
 
1/ Pro rodiny s malými dětmi či méně zdatné chodce lze využít malý okruh (1,5 km). Od Turistické chaty dojdeme k Zadní točenici, projdeme Myší dírou až na vyhlídku Českého ráje, dojdeme k rozcestí U buku a navštívíme Vyhlídku míru a zpět sestoupíme Císařskou chodbou.

2/ Na velký okruh (3,5 km) se vydáme od Turistické chaty po zelené po kamenných schodech k Pechově vyhlídce s výhledem do Zelené rokle, pokračujeme na rozcestí Nad Fortnou a sestoupíme k Fortně. Labyrintem skalních masivů se dostaneme na vyhlídku Šikmá věž s nádherným výhledem na Jičínsko. Pokračujeme k rozcestí U buku na Vyhlídku míru, po hřebeni Bukoviny na rozcestí Nad císařskou chodbou na Hlaholskou vyhlídku. Klikatými cestami Točenice se octneme mezi skalními obry, míjíme Rumcajsovu a Hakenovu vyhlídku, vystoupáme k Všetečkově a Šlikově vyhlídce, sestoupíme k ústí Císařské chodby a jsme u cíle.

Prachovské skály mají zajímavou historii. Prvním turistou prý byl rakouský císař František I., který sem měl zavítat v roce 1804 při návštěvě Jičína, kde jednal o spojenecké smlouvě s ruským carem Alexandrem I v konfliktu s Napoleonem. Po něm je pojmenována Císařská chodba.

Skály jsou již od počátku 20. století oblíbeným místem i pro horolezce. Lezecká činnost je zde povolena od 1.4. do 31.10. mimo zakázané oblasti pouze se souhlasem rodiny Schliků. Celá oblast se totiž nachází na jejich soukromém pozemku. K tomu je nutné dodržovat Provozní řád, Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách a Rozhodnutí AOPaK ČR SCHKO Turnov.

Výlet do Prachovských skal si rozhodně nenechte ujít. Jen počítejte s tím, že tam nebudete sami. Jde o oblast hojně navštěvovanou, ale stojí za to. #tipnavylet #kralovehradeckykraj 
A. Maclová